CED-Online

Cercle des Échecs Dudelange a.s.b.l.

    Challenge Hasi Schmitz
    Wasserbillig, le 17 avril 2010
                       
1er tour         
1   Maas Roland 1785   (0) - Weber Tom 2299   (0) 0 - 1
2   Brittner Serge 2255   (0) - Lorentz Jacques 1757   (0) 1 - 0
3   Jadin Yves 1750   (0) - Daubenfeld Gilles 2218   (0) ½-½
4   Jeitz Christian 2163   (0) - Densing Gerd 1722   (0) 1 - 0
5   Boyarchenko Vlada 1702   (0) - Stull Norbert 2138   (0) ½-½
6   Korman Maxim 2118   (0) - Pinheiro Philippe 1681   (0) 1 - 0
7   Müller Mathias 2020   (0) - Hoegener Claude 2086   (0) ½-½
8   Kaber Claude 2070   (0) - Lopez Popov Ivan 1666   (0) 1 - 0
9   Schuster Tom 1586   (0) - Corbin Paul 2014   (0) 0 - 1
10   Yankevich Lev 1927   (0) - Chalabi Max 1559   (0) 1 - 0
11   Chalabi Khaleb 1550   (0) - Blaeser Romain 1920   (0) 1 - 0
12   Fattebene Pierre 1908   (0) - Royer Sylvie 1508   (0) 0 - 1
13   Manzoni Daniel 1504   (0) - Roj Michaela 1906   (0) 0 - 1
14   Salentiny Eric 1898   (0) - Alberty Jean-Paul 1485   (0) 1 - 0
15   Bredimus Erni 1445   (0) - Zigrand Roger 1877   (0) 0 - 1
16   Ludewig Roby 1864   (0) - Gambucci Daniela 1431   (0) ½-½
17   Donini Carlo 1401   (0) - Rodesch Toni 1853   (0) 0 - 1
18   Schmitz Karl-Heinz 1800   (0) - Diederich Guy 1200   (0) 1 - 0
                       
2e tour         
1   Weber Tom 2299   (1) - Salentiny Eric 1898   (1) 1 - 0
2   Roj Michaela 1906   (1) - Brittner Serge 2255   (1) 0 - 1
3   Zigrand Roger 1877   (1) - Jeitz Christian 2163   (1) ½-½
4   Rodesch Toni 1853   (1) - Korman Maxim 2118   (1) 0 - 1
5   Schmitz Karl-Heinz 1800   (1) - Kaber Claude 2070   (1) ½-½
6   Corbin Paul 2014   (1) - Chalabi Khaleb 1550   (1) 1 - 0
7   Royer Sylvie 1508   (1) - Yankevich Lev 1927   (1) 0 - 1
8   Daubenfeld Gilles 2218   (½) - Ludewig Roby 1864   (½) 1 - 0
9   Stull Norbert 2138   (½) - Müller Mathias 2020   (½) 1 - 0
10   Hoegener Claude 2086   (½) - Boyarchenko Vlada 1702   (½) 1 - 0
11   Gambucci Daniela 1431   (½) - Jadin Yves 1750   (½) 0 - 1
12   Blaeser Romain 1920   (0) - Schuster Tom 1586   (0) 1 - 0
13   Chalabi Max 1559   (0) - Fattebene Pierre 1908   (0) 0 - 1
14   Alberty Jean-Paul 1485   (0) - Maas Roland 1785   (0) 0 - 1
15   Lorentz Jacques 1757   (0) - Manzoni Daniel 1504   (0) 1 - 0
16   Densing Gerd 1722   (0) - Bredimus Erni 1445   (0) 1 - 0
17   Pinheiro Philippe 1681   (0) - Donini Carlo 1401   (0) 1 - 0
18   Lopez Popov Ivan 1666   (0) - Diederich Guy 1200   (0) 1 - 0
                       
3e tour         
1   Korman Maxim 2118   (2) - Weber Tom 2299   (2) 0 - 1
2   Brittner Serge 2255   (2) - Corbin Paul 2014   (2) 1 - 0
3   Yankevich Lev 1927   (2) - Daubenfeld Gilles 2218   (1½) ½-½
4   Jeitz Christian 2163   (1½) - Schmitz Karl-Heinz 1800   (1½) 1 - 0
5   Kaber Claude 2070   (1½) - Stull Norbert 2138   (1½) 1 - 0
6   Jadin Yves 1750   (1½) - Hoegener Claude 2086   (1½) ½-½
7   Blaeser Romain 1920   (1) - Zigrand Roger 1877   (1½) 1 - 0
8   Fattebene Pierre 1908   (1) - Lorentz Jacques 1757   (1) ½-½
9   Densing Gerd 1722   (1) - Roj Michaela 1906   (1) 0 - 1
10   Salentiny Eric 1898   (1) - Pinheiro Philippe 1681   (1) 1 - 0
11   Chalabi Khaleb 1550   (1) - Rodesch Toni 1853   (1) 1 - 0
12   Maas Roland 1785   (1) - Lopez Popov Ivan 1666   (1) 1 - 0
13   Ludewig Roby 1864   (½) - Royer Sylvie 1508   (1) 1 - 0
14   Boyarchenko Vlada 1702   (½) - Gambucci Daniela 1431   (½) 1 - 0
15   Müller Mathias 2020   (½) - Schuster Tom 1586   (0) 1 - 0
16   Bredimus Erni 1445   (0) - Chalabi Max 1559   (0) 0 - 1
17   Manzoni Daniel 1504   (0) - Donini Carlo 1401   (0) 0 - 1
18   Diederich Guy 1200   (0) - Alberty Jean-Paul 1485   (0) ½-½
                       
4e tour         
1   Weber Tom 2299   (3) - Brittner Serge 2255   (3) ½-½
2   Yankevich Lev 1927   (2½) - Jeitz Christian 2163   (2½) 1 - 0
3   Korman Maxim 2118   (2) - Kaber Claude 2070   (2½) 1 - 0
4   Daubenfeld Gilles 2218   (2) - Salentiny Eric 1898   (2) 1 - 0
5   Hoegener Claude 2086   (2) - Maas Roland 1785   (2) 1 - 0
6   Corbin Paul 2014   (2) - Jadin Yves 1750   (2) ½-½
7   Roj Michaela 1906   (2) - Blaeser Romain 1920   (2) 1 - 0
8   Stull Norbert 2138   (1½) - Chalabi Khaleb 1550   (2) 0 - 1
9   Zigrand Roger 1877   (1½) - Müller Mathias 2020   (1½) ½-½
10   Schmitz Karl-Heinz 1800   (1½) - Fattebene Pierre 1908   (1½) 0 - 1
11   Lorentz Jacques 1757   (1½) - Ludewig Roby 1864   (1½) 0 - 1
12   Rodesch Toni 1853   (1) - Boyarchenko Vlada 1702   (1½) 0 - 1
13   Chalabi Max 1559   (1) - Densing Gerd 1722   (1) 0 - 1
14   Pinheiro Philippe 1681   (1) - Royer Sylvie 1508   (1) 0 - 1
15   Donini Carlo 1401   (1) - Lopez Popov Ivan 1666   (1) 0 - 1
16   Alberty Jean-Paul 1485   (½) - Gambucci Daniela 1431   (½) ½-½
17   Schuster Tom 1586   (0) - Bredimus Erni 1445   (0) 1 - 0
18   Diederich Guy 1200   (½) - Manzoni Daniel 1504   (0) 0 - 1
                       
5e tour         
1   Hoegener Claude 2086   (3) - Weber Tom 2299   (3½) ½-½
2   Brittner Serge 2255   (3½) - Yankevich Lev 1927   (3½) 1 - 0
3   Roj Michaela 1906   (3) - Daubenfeld Gilles 2218   (3) ½-½
4   Chalabi Khaleb 1550   (3) - Korman Maxim 2118   (3) ½-½
5   Jeitz Christian 2163   (2½) - Fattebene Pierre 1908   (2½) 1 - 0
6   Kaber Claude 2070   (2½) - Ludewig Roby 1864   (2½) 0 - 1
7   Boyarchenko Vlada 1702   (2½) - Corbin Paul 2014   (2½) 0 - 1
8   Jadin Yves 1750   (2½) - Salentiny Eric 1898   (2) ½-½
9   Maas Roland 1785   (2) - Müller Mathias 2020   (2) 0 - 1
10   Blaeser Romain 1920   (2) - Densing Gerd 1722   (2) 0 - 1
11   Royer Sylvie 1508   (2) - Zigrand Roger 1877   (2) 0 - 1
12   Lopez Popov Ivan 1666   (2) - Schmitz Karl-Heinz 1800   (1½) 0 - 1
13   Lorentz Jacques 1757   (1½) - Stull Norbert 2138   (1½) 0 - 1
14   Manzoni Daniel 1504   (1) - Rodesch Toni 1853   (1) 0 - 1
15   Alberty Jean-Paul 1485   (1) - Pinheiro Philippe 1681   (1) 0 - 1
16   Gambucci Daniela 1431   (1) - Schuster Tom 1586   (1) 0 - 1
17   Donini Carlo 1401   (1) - Chalabi Max 1559   (1) 0 - 1
18   Bredimus Erni 1445   (0) - Diederich Guy 1200   (½) ½-½
                       
6e tour         
1   Daubenfeld Gilles 2218   (3½) - Brittner Serge 2255   (4½) 1 - 0
2   Weber Tom 2299   (4) - Jeitz Christian 2163   (3½) 1 - 0
3   Ludewig Roby 1864   (3½) - Korman Maxim 2118   (3½) 0 - 1
4   Chalabi Khaleb 1550   (3½) - Hoegener Claude 2086   (3½) 0 - 1
5   Corbin Paul 2014   (3½) - Yankevich Lev 1927   (3½) 0 - 1
6   Zigrand Roger 1877   (3) - Roj Michaela 1906   (3½) 0 - 1
7   Densing Gerd 1722   (3) - Jadin Yves 1750   (3) 1 - 0
8   Müller Mathias 2020   (3) - Kaber Claude 2070   (2½) 1 - 0
9   Stull Norbert 2138   (2½) - Schmitz Karl-Heinz 1800   (2½) 1 - 0
10   Fattebene Pierre 1908   (2½) - Boyarchenko Vlada 1702   (2½) 1 - 0
11   Salentiny Eric 1898   (2½) - Blaeser Romain 1920   (2) 1 - 0
12   Rodesch Toni 1853   (2) - Lopez Popov Ivan 1666   (2) 1 - 0
13   Schuster Tom 1586   (2) - Maas Roland 1785   (2) ½-½
14   Pinheiro Philippe 1681   (2) - Chalabi Max 1559   (2) 1 - 0
15   Royer Sylvie 1508   (2) - Lorentz Jacques 1757   (1½) 1 - 0
16   Gambucci Daniela 1431   (1) - Manzoni Daniel 1504   (1) 0 - 1
17   Diederich Guy 1200   (1) - Donini Carlo 1401   (1) 0 - 1
18   Bredimus Erni 1445   (½) - Alberty Jean-Paul 1485   (1) 0 - 1
                       
7e tour         
1   Yankevich Lev 1927   (4½) - Weber Tom 2299   (5) 0 - 1
2   Korman Maxim 2118   (4½) - Brittner Serge 2255   (4½) 0 - 1
3   Hoegener Claude 2086   (4½) - Daubenfeld Gilles 2218   (4½) 0 - 1
4   Roj Michaela 1906   (4½) - Müller Mathias 2020   (4) 1 - 0
5   Densing Gerd 1722   (4) - Stull Norbert 2138   (3½) 0 - 1
6   Jeitz Christian 2163   (3½) - Salentiny Eric 1898   (3½) ½-½
7   Ludewig Roby 1864   (3½) - Corbin Paul 2014   (3½) ½-½
8   Fattebene Pierre 1908   (3½) - Chalabi Khaleb 1550   (3½) 1 - 0
9   Jadin Yves 1750   (3) - Zigrand Roger 1877   (3) 1 - 0
10   Rodesch Toni 1853   (3) - Royer Sylvie 1508   (3) ½-½
11   Maas Roland 1785   (2½) - Pinheiro Philippe 1681   (3) 1 - 0
12   Kaber Claude 2070   (2½) - Boyarchenko Vlada 1702   (2½) ½-½
13   Schmitz Karl-Heinz 1800   (2½) - Schuster Tom 1586   (2½) 0 - 1
14   Blaeser Romain 1920   (2) - Donini Carlo 1401   (2) 1 - 0
15   Lopez Popov Ivan 1666   (2) - Manzoni Daniel 1504   (2) 1 - 0
16   Chalabi Max 1559   (2) - Alberty Jean-Paul 1485   (2) 1 - 0
17   Lorentz Jacques 1757   (1½) - Bredimus Erni 1445   (½) 1 - 0
18   Diederich Guy 1200   (1) - Gambucci Daniela 1431   (1) 1 - 0
                       
Classement final         
1   Weber Tom 2299   Bonneweg 5 2 0 6.0 24.5 21.5
2   Brittner Serge 2255   Echternach 5 1 1 5.5 24.0 24.0
3   Daubenfeld Gilles 2218   Bonneweg 4 3 0 5.5 20.5 22.5
4   Roj Michaela 1906   Trier 5 1 1 5.5 20.5 19.5
5   Yankevich Lev 1927   Differdingen 4 1 2 4.5 21.5 22.5
6   Korman Maxim 2118   Differdingen 4 1 2 4.5 20.5 19.5
7   Hoegener Claude 2086   Esch 3 3 1 4.5 19.5 20.5
8   Stull Norbert 2138   Differdingen 4 1 2 4.5 15.5 16.0
9   Fattebene Pierre 1908   Düdelingen 4 1 2 4.5 15.5 15.5
10   Jeitz Christian 2163   Differdingen 3 2 2 4.0 18.5 20.0
11   Corbin Paul 2014   Echternach 3 2 2 4.0 18.5 19.5
12   Jadin Yves 1750   Düdelingen 2 4 1 4.0 16.5 19.5
13   Salentiny Eric 1898   Perlé 3 2 2 4.0 16.0 19.5
14   Ludewig Roby 1864   Bettemburg 3 2 2 4.0 16.0 17.5
15   Müller Mathias 2020   Differdingen 3 2 2 4.0 15.5 19.0
16   Densing Gerd 1722   SC Jünkerath 4 0 3 4.0 15.0 18.5
17   Chalabi Khaleb 1550   Differdingen 3 1 3 3.5 17.5 21.0
18   Royer Sylvie 1508   Junglinster 3 1 3 3.5 13.5 18.0
19   Maas Roland 1785   Differdingen 3 1 3 3.5 13.0 18.0
20   Rodesch Toni 1853   Perlé 3 1 3 3.5 12.5 15.0
21   Schuster Tom 1586   Differdingen 3 1 3 3.5 9.0 14.0
22   Kaber Claude 2070   Schifflingen 2 2 3 3.0 15.5 18.5
23   Zigrand Roger 1877   Perlé 2 2 3 3.0 15.0 18.5
24   Boyarchenko Vlada 1702   Differdingen 2 2 3 3.0 13.0 19.5
25   Blaeser Romain 1920   Wasserbillig 3 0 4 3.0 12.0 18.0
26   Pinheiro Philippe 1681   Differdingen 3 0 4 3.0 11.0 16.0
27   Lopez Popov Ivan 1666   Echternach 3 0 4 3.0 11.0 13.0
28   Chalabi Max 1559   Differdingen 3 0 4 3.0 9.0 15.5
29   Schmitz Karl-Heinz 1800   Wasserbillig 2 1 4 2.5 13.0 18.0
30   Lorentz Jacques 1757   Bonneweg 2 1 4 2.5 9.5 18.5
31   Donini Carlo 1401   Bettemburg 2 0 5 2.0 7.0 14.0
32   Alberty Jean-Paul 1485   Junglinster 1 2 4 2.0 6.5 12.5
33   Manzoni Daniel 1504   Echternach 2 0 5 2.0 6.0 13.0
34   Diederich Guy 1200     1 2 4 2.0 5.0 9.5
35   Gambucci Daniela 1431   Bettemburg 0 2 5 1.0 5.5 14.5
36   Bredimus Erni 1445   La Tour 0 1 6 0.5 1.5 14.0
 
    Challenge Hasi Schmitz -Jeunes
    Wasserbillig, le 17 avril 2010
                       
1er tour         
1   Haag Niklas 1499   (0) - Flammini Christian 1200   (0) 1 - 0
2   Ames Simon 0   (0) - Krier Serge 1458   (0) 0 - 1
3   Müller Steven 1446   (0) - Bermingham Tom 0   (0) 1 - 0
4   Chalabi Tom 0   (0) - Bischof Bastian 1407   (0) 0 - 1
5   Diderich Alex 0   (0) - Blond-Hansen Elsa 1363   (0) 1 - 0
6   Schomer Vic 1333   (0) - Feller Tess 0   (0) 1 - 0
7   Gengler Laurent 0   (0) - Kirchen Francis 1320   (0) 0 - 1
8   Guth Nathan 0   (0) - Wulich Frederik 1301   (0) 0 - 1
9   Franzen Jonas 1274   (0) - Gutknecht Stefanie 0   (0) 1 - 0
10   Haubrich Yannick 0   (0) - Lima Pinto Kevin 1264   (0) 0 - 1
11   ff 0   (0) - Neu Audric 1263   (0) - +
12   Moranda Daniel 0   (0) - Sulevic Medin 1246   (0) 0 - 1
13   Brassel David 1236   (0) - Moranda Rafael 0   (0) 1 - 0
14   Müller Lisa 0   (0) - Pires de Carvalho Edi 1212   (0) 0 - 1
15   Funez Yannick 1207   (0) - Müller Mathias 0   (0) 0 - 1
16   Neiertz Cynthia 0   (0) - Frantz Alex 1200   (0) 0 - 1
17   Schaul Georges 1200   (0) - Palzer Oliver 0   (0) 0 - 1
18   Paulus Benedikt 0   (0) - Schreiner Bob 1200   (0) 1 - 0
19   Steffes Damien 1200   (0) - Press Sara 0   (0) 1 - 0
20   ff     (0) - Vander Stichele Jens 1200   (0) - +
21   Vermeulen Daniel 1200   (0) - Sabotic Binasa 0   (0) 1 - 0
22   Schaber Tim 0   (0) - Weyland Denim 1200   (0) 0 - 1
23   Weiland Yannick 1200   (0) - Schaul Tom 0   (0) 1 - 0
24   Schmidt Jens 0   (0) - Krein Jana 1120   (0) 0 - 1
25   Seebohm David 1030   (0) - Seifert Angelina 0   (0) 1 - 0
26   Stoffel Caroline 0   (0) - Ridderbecks Jascha 1028   (0) 0 - 1
27   Venkatsch Vinayak 0   (0) - Kirsch Philippe 751   (0) 0 - 1
28   Ridderbecks Leon 759   (0) - Vander Stichele Mathijs 0   (0) 1 - 0
29   ff     (0) - Mauel Fabian 707   (0) - +
30   Yankelevich Michael 0   (0) - Almudena Alonso Andres 0   (0) 1 - 0
31   Villa Garcia Max 0   (0) - Christmann Chiara 0   (0) 1 - 0
32   Rasesekaran Jeyachendran 0   (0) - ff     (0) + -
33   ff     (0) - Goebel Jonathan 0   (0) - +
                       
2e tour           
1   Vander Stichele Jens 1200   (1) - Haag Niklas 1499   (1) 0 - 1
2   Krier Serge 1458   (1) - Vermeulen Daniel 1200   (1) 1 - 0
3   Weyland Denim 1200   (1) - Müller Steven 1446   (1) 0 - 1
4   Bischof Bastian 1407   (1) - Weiland Yannick 1200   (1) 1 - 0
5   Ridderbecks Jascha 1028   (1) - Schomer Vic 1333   (1) 0 - 1
6   Kirchen Francis 1320   (1) - Seebohm David 1030   (1) 0 - 1
7   Wulich Frederik 1301   (1) - Ridderbecks Leon 759   (1) 1 - 0
8   Kirsch Philippe 751   (1) - Franzen Jonas 1274   (1) 0 - 1
9   Lima Pinto Kevin 1264   (1) - Mauel Fabian 707   (1) 1 - 0
10   Neu Audric 1263   (1) - Diderich Alex 0   (1) 0 - 1
11   Sulevic Medin 1246   (1) - Paulus Benedikt 0   (1) 1 - 0
12   Goebel Jonathan 0   (1) - Brassel David 1236   (1) 0 - 1
13   Pires de Carvalho Edi 1212   (1) - Yankelevich Michael 0   (1) ½ - ½
14   Frantz Alex 1200   (1) - Rasesekaran Jeyachendran 0   (1) 0 - 1
15   Müller Mathias 0   (1) - Steffes Damien 1200   (1) 1 - 0
16   Krein Jana 1120   (1) - Villa Garcia Max 0   (1) 1 - 0
17   Blond-Hansen Elsa 1363   (0) - Haubrich Yannick 0   (0) 1 - 0
18   Moranda Rafael 0   (0) - Funez Yannick 1207   (0) 0 - 1
19   Flammini Christian 1200   (0) - Neiertz Cynthia 0   (0) 1 - 0
20   Press Sara 0   (0) - Schaul Georges 1200   (0) 0 - 1
21   Schreiner Bob 1200   (0) - Moranda Daniel 0   (0) 1 - 0
22   Seifert Angelina 0   (0) - Gengler Laurent 0   (0) ½ - ½
23   Bermingham Tom 0   (0) - Schaber Tim 0   (0) 0 - 1
24   Feller Tess 0   (0) - Stoffel Caroline 0   (0) 0 - 1
25   Vander Stichele Mathijs 0   (0) - Guth Nathan 0   (0) 1 - 0
26   Christmann Chiara 0   (0) - Schmidt Jens 0   (0) 0 - 1
27   Sabotic Binasa 0   (0) - Ames Simon 0   (0) 0 - 1
28   Gutknecht Stefanie 0   (0) - Venkatsch Vinayak 0   (0) 0 - 1
29   Schaul Tom 0   (0) - Chalabi Tom 0   (0) 0 - 1
30   Almudena Alonso Andres 0   (0) - Müller Lisa 0   (0) 0 - 1
31   libre 0   (0) - Palzer Oliver 0   (1) - +
                       
3e tour           
1   Haag Niklas 1499   (2) - Sulevic Medin 1246   (2) 1 - 0
2   Brassel David 1236   (2) - Krier Serge 1458   (2) 0 - 1
3   Müller Steven 1446   (2) - Krein Jana 1120   (2) 1 - 0
4   Seebohm David 1030   (2) - Bischof Bastian 1407   (2) 0 - 1
5   Schomer Vic 1333   (2) - Diderich Alex 0   (2) 1 - 0
6   Palzer Oliver 0   (2) - Wulich Frederik 1301   (2) 0 - 1
7   Franzen Jonas 1274   (2) - Müller Mathias 0   (2) 1 - 0
8   Rasesekaran Jeyachendran 0   (2) - Lima Pinto Kevin 1264   (2) 0 - 1
9   Villa Garcia Max 0   (1) - Pires de Carvalho Edi 1212   (1½) 0 - 1
10   Yankelevich Michael 0   (1½) - Blond-Hansen Elsa 1363   (1) 0 - 1
11   Mauel Fabian 707   (1) - Kirchen Francis 1320   (1) 0 - 1
12   Ames Simon 0   (1) - Neu Audric 1263   (1) 0 - 1
13   Funez Yannick 1207   (1) - Kirsch Philippe 751   (1) 0 - 1
14   Schaul Georges 1200   (1) - Flammini Christian 1200   (1) 1 - 0
15   Chalabi Tom 0   (1) - Frantz Alex 1200   (1) 0 - 1
16   Paulus Benedikt 0   (1) - Vander Stichele Jens 1200   (1) 0 - 1
17   Müller Lisa 0   (1) - Schreiner Bob 1200   (1) 0 - 1
18   Schmidt Jens 0   (1) - Weyland Denim 1200   (1) 0 - 1
19   Steffes Damien 1200   (1) - Goebel Jonathan 0   (1) 0 - 1
20   Vermeulen Daniel 1200   (1) - Schaber Tim 0   (1) 1 - 0
21   Weiland Yannick 1200   (1) - Vander Stichele Mathijs 0   (1) 1 - 0
22   Venkatsch Vinayak 0   (1) - Ridderbecks Jascha 1028   (1) 0 - 1
23   Ridderbecks Leon 759   (1) - Stoffel Caroline 0   (1) 1 - 0
24   Bermingham Tom 0   (0) - Seifert Angelina 0   (½) 0 - 1
25   Gengler Laurent 0   (½) - Almudena Alonso Andres 0   (0) 1 - 0
26   Moranda Daniel 0   (0) - Christmann Chiara 0   (0) 1 - 0
27   Haubrich Yannick 0   (0) - Sabotic Binasa 0   (0) 1 - 0
28   Neiertz Cynthia 0   (0) - Gutknecht Stefanie 0   (0) ½ - ½
29   Moranda Rafael 0   (0) - Feller Tess 0   (0) 1 - 0
30   Guth Nathan 0   (0) - Press Sara 0   (0) 1 - 0
31   Schaul Tom 0   (0) - lbre     (0) + -
                       
4e tour           
1   Wulich Frederik 1301   (3) - Haag Niklas 1499   (3) 0 - 1
2   Krier Serge 1458   (3) - Schomer Vic 1333   (3) 1 - 0
3   Lima Pinto Kevin 1264   (3) - Müller Steven 1446   (3) 1 - 0
4   Bischof Bastian 1407   (3) - Franzen Jonas 1274   (3) 1 - 0
5   Pires de Carvalho Edi 1212   (2½) - Kirchen Francis 1320   (2) 0 - 1
6   Blond-Hansen Elsa 1363   (2) - Weiland Yannick 1200   (2) 1 - 0
7   Krein Jana 1120   (2) - Neu Audric 1263   (2) 1 - 0
8   Sulevic Medin 1246   (2) - Seebohm David 1030   (2) 0 - 1
9   Ridderbecks Jascha 1028   (2) - Brassel David 1236   (2) 1 - 0
10   Frantz Alex 1200   (2) - Kirsch Philippe 751   (2) 1 - 0
11   Diderich Alex 0   (2) - Schaul Georges 1200   (2) 1 - 0
12   Schreiner Bob 1200   (2) - Goebel Jonathan 0   (2) 1 - 0
13   Vander Stichele Jens 1200   (2) - Palzer Oliver 0   (2) 0 - 1
14   Müller Mathias 0   (2) - Vermeulen Daniel 1200   (2) 1 - 0
15   Weyland Denim 1200   (2) - Rasesekaran Jeyachendran 0   (2) 1 - 0
16   Müller Lisa 0   (1) - Ridderbecks Leon 759   (2) 0 - 1
17   Stoffel Caroline 0   (1) - Gengler Laurent 0   (1½) 1 - 0
18   Seifert Angelina 0   (1½) - Yankelevich Michael 0   (1½) 0 - 1
19   Moranda Daniel 0   (1) - Funez Yannick 1207   (1) 0 - 1
20   Flammini Christian 1200   (1) - Schaul Tom 0   (1) 0 - 1
21   Steffes Damien 1200   (1) - Moranda Rafael 0   (1) 1 - 0
22   Mauel Fabian 707   (1) - Paulus Benedikt 0   (1) 1 - 0
23   Vander Stichele Mathijs 0   (1) - Chalabi Tom 0   (1) 1 - 0
24   Schmidt Jens 0   (1) - Guth Nathan 0   (1) 1 - 0
25   Schaber Tim 0   (1) - Ames Simon 0   (1) 1 - 0
26   Haubrich Yannick 0   (1) - Villa Garcia Max 0   (1) 1 - 0
27   Gutknecht Stefanie 0   (½) - Christmann Chiara 0   (0) 1 - 0
28   Neiertz Cynthia 0   (½) - Venkatsch Vinayak 0   (1) 1 - 0
29   Press Sara 0   (0) - Bermingham Tom 0   (0) 0 - 1
30   Almudena Alonso Andres 0   (0) - Feller Tess 0   (0) 0 - 1
31   Sabotic Binasa 0   (0) - libre     (0) + -
                       
5e tour           
1   Haag Niklas 1499   (4) - Bischof Bastian 1407   (4) ½ - ½
2   Lima Pinto Kevin 1264   (4) - Krier Serge 1458   (4) 0 - 1
3   Müller Steven 1446   (3) - Ridderbecks Jascha 1028   (3) 1 - 0
4   Weyland Denim 1200   (3) - Blond-Hansen Elsa 1363   (3) 1 - 0
5   Schomer Vic 1333   (3) - Krein Jana 1120   (3) 1 - 0
6   Kirchen Francis 1320   (3) - Müller Mathias 0   (3) 0 - 1
7   Seebohm David 1030   (3) - Wulich Frederik 1301   (3) 0 - 1
8   Franzen Jonas 1274   (3) - Diderich Alex 0   (3) 1 - 0
9   Ridderbecks Leon 759   (3) - Frantz Alex 1200   (3) 0 - 1
10   Palzer Oliver 0   (3) - Schreiner Bob 1200   (3) 0 - 1
11   Neu Audric 1263   (2) - Pires de Carvalho Edi 1212   (2½) 0 - 1
12   Yankelevich Michael 0   (2½) - Sulevic Medin 1246   (2) 0 - 1
13   Brassel David 1236   (2) - Haubrich Yannick 0   (2) 1 - 0
14   Funez Yannick 1207   (2) - Neiertz Cynthia 0   (1½) 1 - 0
15   Weiland Yannick 1200   (2) - Schaber Tim 0   (2) 1 - 0
16   Schaul Tom 0   (2) - Steffes Damien 1200   (2) 0 - 1
17   Goebel Jonathan 0   (2) - Vander Stichele Jens 1200   (2) 1 - 0
18   Vermeulen Daniel 1200   (2) - Schmidt Jens 0   (2) 1 - 0
19   Kirsch Philippe 751   (2) - Stoffel Caroline 0   (2) 0 - 1
20   Rasesekaran Jeyachendran 0   (2) - Mauel Fabian 707   (2) 0 - 1
21   Schaul Georges 1200   (2) - Moranda Daniel 0   (1) 0 - 1
22   Gengler Laurent 0   (1½) - Vander Stichele Mathijs 0   (2) ½ - ½
23   Seifert Angelina 0   (1½) - Gutknecht Stefanie 0   (1½) ½ - ½
24   Moranda Rafael 0   (1) - Flammini Christian 1200   (1) 0 - 1
25   Paulus Benedikt 0   (1) - Bermingham Tom 0   (1) ½ - ½
26   Ames Simon 0   (1) - Müller Lisa 0   (1) 1 - 0
27   Sabotic Binasa 0   (1) - Chalabi Tom 0   (1) 1 - 0
28   Feller Tess 0   (1) - Venkatsch Vinayak 0   (1) 0 - 1
29   Villa Garcia Max 0   (1) - Guth Nathan 0   (1) 0 - 1
30   Christmann Chiara 0   (0) - Almudena Alonso Andres 0   (0) 1 - 0
31   Press Sara 0   (0) - libre     (0) + -
                       
6e tour           
1   Krier Serge 1458   (5) - Haag Niklas 1499   (4½) 1 - 0
2   Bischof Bastian 1407   (4½) - Müller Steven 1446   (4) 0 - 1
3   Frantz Alex 1200   (4) - Schomer Vic 1333   (4) 1 - 0
4   Wulich Frederik 1301   (4) - Weyland Denim 1200   (4) 1 - 0
5   Schreiner Bob 1200   (4) - Franzen Jonas 1274   (4) 0 - 1
6   Müller Mathias 0   (4) - Lima Pinto Kevin 1264   (4) 0 - 1
7   Pires de Carvalho Edi 1212   (3½) - Blond-Hansen Elsa 1363   (3) 1 - 0
8   Kirchen Francis 1320   (3) - Ridderbecks Leon 759   (3) 1 - 0
9   Sulevic Medin 1246   (3) - Palzer Oliver 0   (3) 1 - 0
10   Krein Jana 1120   (3) - Seebohm David 1030   (3) 1 - 0
11   Mauel Fabian 707   (3) - Brassel David 1236   (3) 1 - 0
12   Ridderbecks Jascha 1028   (3) - Funez Yannick 1207   (3) 0 - 1
13   Diderich Alex 0   (3) - Steffes Damien 1200   (3) 0 - 1
14   Goebel Jonathan 0   (3) - Vermeulen Daniel 1200   (3) ½ - ½
15   Stoffel Caroline 0   (3) - Weiland Yannick 1200   (3) 0 - 1
16   Vander Stichele Mathijs 0   (2½) - Yankelevich Michael 0   (2½) 0 - 1
17   Neu Audric 1263   (2) - Haubrich Yannick 0   (2) 1 - 0
18   Flammini Christian 1200   (2) - Schmidt Jens 0   (2) 0 - 1
19   Vander Stichele Jens 1200   (2) - Moranda Daniel 0   (2) 0 - 1
20   Sabotic Binasa 0   (2) - Schaul Georges 1200   (2) 1 - 0
21   Kirsch Philippe 751   (2) - Schaul Tom 0   (2) 1 - 0
22   Venkatsch Vinayak 0   (2) - Ames Simon 0   (2) 0 - 1
23   Schaber Tim 0   (2) - Gengler Laurent 0   (2) ½ - ½
24   Gutknecht Stefanie 0   (2) - Rasesekaran Jeyachendran 0   (2) 0 - 1
25   Guth Nathan 0   (2) - Seifert Angelina 0   (2) 0 - 1
26   Villa Garcia Max 0   (1) - Paulus Benedikt 0   (1½) 0 - 1
27   Bermingham Tom 0   (1½) - Neiertz Cynthia 0   (1½) 1 - 0
28   Chalabi Tom 0   (1) - Moranda Rafael 0   (1) 1 - 0
29   Feller Tess 0   (1) - Press Sara 0   (1) 1 - 0
30   Christmann Chiara 0   (1) - Müller Lisa 0   (1) 0 - 1
31   Almudena Alonso Andres 0   (0) - libre     (0) + -
                       
7e tour           
1   Franzen Jonas 1274   (5) - Krier Serge 1458   (6) 1 - 0
2   Müller Steven 1446   (5) - Frantz Alex 1200   (5) 1 - 0
3   Lima Pinto Kevin 1264   (5) - Wulich Frederik 1301   (5) 0 - 1
4   Haag Niklas 1499   (4½) - Pires de Carvalho Edi 1212   (4½) 1 - 0
5   Schomer Vic 1333   (4) - Bischof Bastian 1407   (4½) 0 - 1
6   Weyland Denim 1200   (4) - Kirchen Francis 1320   (4) 0 - 1
7   Weiland Yannick 1200   (4) - Sulevic Medin 1246   (4) 0 - 1
8   Funez Yannick 1207   (4) - Krein Jana 1120   (4) 0 - 1
9   Müller Mathias 0   (4) - Schreiner Bob 1200   (4) 0 - 1
10   Steffes Damien 1200   (4) - Mauel Fabian 707   (4) 0 - 1
11   Yankelevich Michael 0   (3½) - Goebel Jonathan 0   (3½) 1 - 0
12   Vermeulen Daniel 1200   (3½) - Brassel David 1236   (3) 0 - 1
13   Blond-Hansen Elsa 1363   (3) - Sabotic Binasa 0   (3) 1 - 0
14   Moranda Daniel 0   (3) - Neu Audric 1263   (3) 1 - 0
15   Seebohm David 1030   (3) - Stoffel Caroline 0   (3) 1 - 0
16   Ames Simon 0   (3) - Ridderbecks Jascha 1028   (3) 0 - 1
17   Ridderbecks Leon 759   (3) - Diderich Alex 0   (3) 0 - 1
18   Palzer Oliver 0   (3) - Kirsch Philippe 751   (3) 0 - 1
19   Rasesekaran Jeyachendran 0   (3) - Schaber Tim 0   (2½) 1 - 0
20   Schmidt Jens 0   (3) - Gutknecht Stefanie 0   (2) 0 - 1
21   Seifert Angelina 0   (3) - Flammini Christian 1200   (2) 1 - 0
22   Gengler Laurent 0   (2½) - Bermingham Tom 0   (2½) 0 - 1
23   Paulus Benedikt 0   (2½) - Vander Stichele Mathijs 0   (2½) ½ - ½
24   Schaul Georges 1200   (2) - Venkatsch Vinayak 0   (2) 1 - 0
25   Haubrich Yannick 0   (2) - Vander Stichele Jens 1200   (2) 1 - 0
26   Müller Lisa 0   (2) - Chalabi Tom 0   (2) 0 - 1
27   Schaul Tom 0   (2) - Feller Tess 0   (2) 0 - 1
28   Neiertz Cynthia 0   (1½) - Guth Nathan 0   (2) 1 - 0
29   Press Sara 0   (1) - Christmann Chiara 0   (1) 1 - 0
30   Almudena Alonso Andres 0   (1) - Villa Garcia Max 0   (1) 1 - 0
31   Moranda Rafael 0   (1) - libre     (0) + -
                       
Classement final      
1   Krier Serge 1458   Junglinster 6 0 1 6.0 27.0 22.0
2   Müller Steven 1446   Differdingen 6 0 1 6.0 24.0 23.0
3   Franzen Jonas 1274   PST-Trier 6 0 1 6.0 24.0 22.5
4   Wulich Frederik 1301   PST-Trier 6 0 1 6.0 24.0 18.5
5   Bischof Bastian 1407   SC Jünkerath 5 1 1 5.5 24.5 23.5
6   Haag Niklas 1499   PST-Trier 5 1 1 5.5 24.5 23.0
7   Lima Pinto Kevin 1264   Differdingen 5 0 2 5.0 24.0 24.0
8   Frantz Alex 1200   Differdingen 5 0 2 5.0 21.0 17.5
9   Krein Jana 1120   PST-Trier 5 0 2 5.0 20.0 17.5
10   Kirchen Francis 1320   Echternach 5 0 2 5.0 19.0 19.5
11   Sulevic Medin 1246   Differdingen 5 0 2 5.0 19.0 19.5
12 Schreiner Bob1200 Dudelange5025.019.017.0
13   Mauel Fabian 707   PST-Trier 5 0 2 5.0 17.0 20.0
14   Pires de Carvalho Edi 1212   Differdingen 4 1 2 4.5 20.0 18.0
15   Yankelevich Michael 0   Differdingen 4 1 2 4.5 17.0 19.0
16   Schomer Vic 1333   Echternach 4 0 3 4.0 21.0 23.5
17   Müller Mathias 0   GS Nittel KL6 4 0 3 4.0 20.0 23.0
18 Weyland Denim1200 Dudelange4034.019.021.5
19   Seebohm David 1030   PST-Trier 4 0 3 4.0 18.0 24.5
20   Diderich Alex 0     4 0 3 4.0 18.0 18.0
21   Brassel David 1236   Differdingen 4 0 3 4.0 17.0 18.5
22   Ridderbecks Jascha 1028   SC Jünkerath 4 0 3 4.0 17.0 18.0
23 Weiland Yannick1200 Dudelange4034.017.017.5
24   Rasesekaran Jeyachendran 0   Differdingen 4 0 3 4.0 16.0 20.0
25   Blond-Hansen Elsa 1363   Differdingen 4 0 3 4.0 16.0 19.5
26   Steffes Damien 1200   Echternach 4 0 3 4.0 16.0 14.5
27 Funez Yannick1207 Dudelange4034.015.018.5
28   Kirsch Philippe 751   PST-Trier 4 0 3 4.0 15.0 16.5
29   Seifert Angelina 0   GS Nittel KL6 3 2 2 4.0 12.5 15.0
30   Moranda Daniel 0   GS Nittel KL4 4 0 3 4.0 11.0 16.0
31   Goebel Jonathan 0   GS Nittel KL4 3 1 3 3.5 16.0 19.0
32   Vermeulen Daniel 1200   Differdingen 3 1 3 3.5 16.0 17.0
33   Bermingham Tom 0     3 1 3 3.5 8.5 14.5
34   Palzer Oliver 0   GS Nittel KL6 3 0 4 3.0 17.0 20.0
35   Ridderbecks Leon 759   SC Jünkerath 3 0 4 3.0 16.0 20.0
36   Neu Audric 1263   Differdingen 3 0 4 3.0 14.0 19.0
37   Stoffel Caroline 0   GS Nittel KL4 3 0 4 3.0 13.0 18.0
38   Vander Stichele Mathijs 0   Differdingen 2 2 3 3.0 12.0 15.5
39   Schmidt Jens 0   GS Nittel KL4 3 0 4 3.0 12.0 14.5
40   Schaul Georges 1200   Differdingen 3 0 4 3.0 12.0 13.0
41   Paulus Benedikt 0   GS Nittel KL3 2 2 3 3.0 11.0 17.5
42   Ames Simon 0   GS Nittel KL6 3 0 4 3.0 11.0 13.5
43   Haubrich Yannick 0   GS Nittel KL4 3 0 4 3.0 10.0 14.5
44   Sabotic Binasa 0   Differdingen 3 0 4 3.0 9.0 16.0
45   Gutknecht Stefanie 0   GS Nittel KL5 2 2 3 3.0 9.0 15.0
46   Chalabi Tom 0   Differdingen 3 0 4 3.0 9.0 14.0
47   Feller Tess 0   SV Kell 3 0 4 3.0 7.0 9.5
48   Schaber Tim 0   PST-Trier 2 1 4 2.5 11.0 17.5
49 Gengler Laurent0 Dudelange1332.510.516.0
50 Neiertz Cynthia0 Dudelange2142.57.514.5
51   Vander Stichele Jens 1200   Differdingen 2 0 5 2.0 12.0 17.0
52   Schaul Tom 0   Differdingen 2 0 5 2.0 9.0 17.5
53   Venkatsch Vinayak 0   St Georges School 2 0 5 2.0 9.0 16.0
54   Flammini Christian 1200   Differdingen 2 0 5 2.0 9.0 14.0
55   Müller Lisa 0   GS Nittel KL3 2 0 5 2.0 8.0 15.0
56   Guth Nathan 0     2 0 5 2.0 8.0 14.0
57   Moranda Rafael 0   GS Nittel KL6 2 0 5 2.0 3.0 17.5
58   Press Sara 0   GS Nittel KL3 2 0 5 2.0 4.0 15.0
59   Almudena Alonso Andres 0   Differdingen 2 0 5 2.0 3.0 12.0
60   Villa Garcia Max 0   Wasserbillig 1 0 6 1.0 7.0 14.0
61   Christmann Chiara 0   Differdingen 1 0 6 1.0 3.0 11.0
 
Posted by Pierre Thursday, January 19, 2012 2:05:00 AM