CED-Online

Cercle des Échecs Dudelange a.s.b.l.

34th European Club Cup 2010
Porto Carras Greece 11/10/2018 - 19/10/2018
                       
Round 1 - 2018/10/12                
  Rehovot Chess School-Cercle des Echecs Dudelange5½: ½
1   Gorodetzky David IM   2452 - Mossong Hubert FM   2076 1 - 0
2   Veinberg Nimrod IM   2386 - Lex Gereon     1836 1 - 0
3   Parkhov Yair FM   2331 - Klauner Theid     2032 ½ - ½
4   Galburd Yan FM   2358 - Guidoreni Jean     1862 1 - 0
5   Zlatin Alexander FM   2249 - Jadin Yves     1855 1 - 0
6   Gorodetzky Matan     2221 - Fattebene Pierre     1836 1 - 0
                       
Round 2 - 2018/10/13                
  Cercle des Echecs Dudelange-White Rose2 : 4
1   Berend Fred IM   2350 - Alsina Leal Daniel GM   2483 0 - 1
2   Mossong Hubert FM   2076 - Gantner Matthias FM   2331 0 - 1
3   Lex Gereon     1836 - Gayson Peter M     2150 0 - 1
4   Klauner Theid     2032 - Arnott Jonathan W CM   2116 ½ - ½
5   Guidoreni Jean     1862 - Mcmillan Charles Stuart     2070 ½ - ½
6   Schartz Alain     2107 - Ho Conrad     2056 1 - 0
                       
Round 3 - 2018/10/14                
  Cercle des Echecs Dudelange-Bronshoj Skakforening3½:2½
1   Berend Fred IM   2350 - Laursen Niels Norskov FM   2304 1 - 0
2   Mossong Hubert FM   2076 - Skousen Nikolai FM   2226 0 - 1
3   Lex Gereon     1836 - Pedersen Peter Brondt     2140 0 - 1
4   Klauner Theid     2032 - Andersen Soren Mikkel     2159 ½ - ½
5   Guidoreni Jean     1862 - Christensen Esben     2017 1 - 0
6   Schartz Alain     2107 - Jensen Michael Agermose     2022 1 - 0
                       
Round 4 - 2018/10/15                
  3Cs-Cercle des Echecs Dudelange4 : 2
1   Ashton Adam G FM   2359 - Berend Fred IM   2350 0 - 1
2   Longson Alexander FM   2329 - Mossong Hubert FM   2076 1 - 0
3   Cumming Rhys     2224 - Klauner Theid     2032 1 - 0
4   Longson Sarah N WFM   2149 - Guidoreni Jean     1862 1 - 0
5   Walton Alan J CM   2152 - Schartz Alain     2107 ½ - ½
6   Adams Philip     1980 - Jadin Yves     1855 ½ - ½
                       
Round 5 - 2018/10/16                
  Nordkalotten-Cercle des Echecs Dudelange3½:2½
1   Jepson Christian IM   2413 - Berend Fred IM   2350 0 - 1
2   Kristensen Kaare Hove FM   2347 - Mossong Hubert FM   2076 ½ - ½
3   Sylvan Jacob FM   2336 - Lex Gereon     1836 1 - 0
4   Hove Esben Kjems FM   2286 - Schartz Alain     2107 1 - 0
5   Ejsing Esben     2154 - Jadin Yves     1855 1 - 0
6   Noer Martin Stampe     1863 - Fattebene Pierre     1836 0 - 1
                       
Round 6 - 2018/10/17                
  Cercle des Echecs Dudelange-White Knights Chess Club4 : 2
1   Berend Fred IM   2350 - Pleasants Allan J     2090 1 - 0
2   Mossong Hubert FM   2076 - Hewitt William     2015 1 - 0
3   Klauner Theid     2032 - Heaven Pete     2041 ½ - ½
4   Guidoreni Jean     1862 - Garcia Jason     2027 1 - 0
5   Schartz Alain     2107 - Bevan Peter M     1886 ½ - ½
6   Jadin Yves     1855 - Buttell David     1758 0 - 1
                       
Round 7 - 2018/10/18                
  Cercle des Echecs Dudelange-LSG Leiden0 : 6
1   Berend Fred IM   2350 - Pijpers Arthur IM   2465 0 - 1
2   Lex Gereon     1836 - Jens Jelmer IM   2435 0 - 1
3   Klauner Theid     2032 - Van Haastert Edwin IM   2437 0 - 1
4   Schartz Alain     2107 - Bosman Michiel IM   2390 0 - 1
5   Jadin Yves     1855 - Roobol Martin FM   2243 0 - 1
6   Fattebene Pierre     1836 - Jap Tjoen San Linda WIM   2086 0 - 1
34th European Club Cup 2010
Porto Carras Greece 11/10/2018 - 19/10/2018
                       
Round 1 - 2018/10/12                
Bo. Itaka-Gambit Bonnevoie5 : 1
1   Indjic Aleksandar GM   2604 - Heinzel Olaf IM   2331 1 - 0
2   Ivic Velimir IM   2487 - Buhr Carl Christian Dr. FM   2342 1 - 0
3   Damjanovic Vuk     2031 - Dishman Stephen     2272 0 - 1
4   Svetushkin Dmitry GM   2592 - Filipovic Slobodan J     2202 1 - 0
5   Vuckovic Bojan GM   2588 - Bednarich Jan FM   2200 1 - 0
6   Stojanovic Mihajlo GM   2522 - Stanic Zoran     2143 1 - 0
                       
Round 2 - 2018/10/13                
  Gambit Bonnevoie-Caissa Chania CC5½: ½
1   Heinzel Olaf IM   2331 - Kalaitzoglou Panayotis     2071 ½ - ½
2   Buhr Carl Christian Dr. FM   2342 - Petrakis Stylianos     2000 1 - 0
3   Dishman Stephen     2272 - Mathioulakis Fanis     1856 1 - 0
4   Bednarich Jan FM   2200 - Pelantakis Mihail     1782 1 - 0
5   Stanic Zoran     2143 - Tzagarakis Panagiotis     1724 1 - 0
6   Schwerteck Michael     2077 - Fyntrilakis Kyriakos     1746 1 - 0
                       
Round 3 - 2018/10/14                
  Blackthorne Russia-Gambit Bonnevoie1½:4½
1   Bates Richard A IM   2374 - Heinzel Olaf IM   2331 0 - 1
2   Ledger Andrew J IM   2353 - Buhr Carl Christian Dr. FM   2342 ½ - ½
3   Webb Laurence E FM   2342 - Dishman Stephen     2272 0 - 1
4   Duncan Chris R FM   2236 - Filipovic Slobodan J     2202 0 - 1
5   Ledger Dave J FM   2168 - Bednarich Jan FM   2200 ½ - ½
6   Nelson Jonathan P     2181 - Stanic Zoran     2143 ½ - ½
                       
Round 4 - 2018/10/15                
  Reykjavik Chess Club-Gambit Bonnevoie4½:1½
1   Kjartansson Gudmundur IM   2428 - Buhr Carl Christian Dr. FM   2342 1 - 0
2   Thorfinnsson Bragi GM   2433 - Dishman Stephen     2272 1 - 0
3   Sulypa Oleksandr GM   2487 - Filipovic Slobodan J     2202 1 - 0
4   Petursson Margeir GM   2486 - Bednarich Jan FM   2200 ½ - ½
5   Gunnarsson Arnar IM   2428 - Schwerteck Michael     2077 0 - 1
6   Salama Omar     2254 - Stern Geoffrey     1993 1 - 0
                       
Round 5 - 2018/10/16                
  Gambit Bonnevoie-Chess Club Aatos2½:3½
1   Heinzel Olaf IM   2331 - Virtanen Antti FM   2262 ½ - ½
2   Buhr Carl Christian Dr. FM   2342 - Pulkkinen Kari FM   2239 1 - 0
3   Filipovic Slobodan J     2202 - Halmeenmaki Tuomo     2177 0 - 1
4   Stanic Zoran     2143 - Linnanen Lassi     2153 0 - 1
5   Schwerteck Michael     2077 - Lammi Jyri     2099 0 - 1
6   Stern Geoffrey     1993 - Kivilahti Rami     2057 1 - 0
                       
Round 6 - 2018/10/17                
  Bois-Colombes-Gambit Bonnevoie3 : 3
1   Dionisi Thomas FM   2398 - Heinzel Olaf IM   2331 1 - 0
2   Samoun Florent FM   2322 - Buhr Carl Christian Dr. FM   2342 0 - 1
3   Papadiamandis Elliot     2149 - Filipovic Slobodan J     2202 1 - 0
4   Wundermann Xavier     2139 - Stanic Zoran     2143 1 - 0
5   Tardi Oscar     1931 - Schwerteck Michael     2077 0 - 1
6   Lalouette Herve     1681 - Stern Geoffrey     1993 - - +
                       
Round 7 - 2018/10/18                
  Gambit Bonnevoie-Schachgesellschaft Winterthur1 : 5
1   Heinzel Olaf IM   2331 - Georgiadis Nico GM   2526 ½ - ½
2   Buhr Carl Christian Dr. FM   2342 - Forster Richard IM   2460 0 - 1
3   Filipovic Slobodan J     2202 - Gaehwiler Gabriel IM   2439 0 - 1
4   Stanic Zoran     2143 - Kaczmarczyk Dennis IM   2442 0 - 1
5   Schwerteck Michael     2077 - Ballmann Martin IM   2381 0 - 1
6   Stern Geoffrey     1993 - Freuler Roman     1981 ½ - ½
34th European Club Cup 2010
Porto Carras Greece 11/10/2018 - 19/10/2018
                       
Round 1 - 2018/10/12                
Bo. Reykjavik Chess Club-De Sprenger Echternach5½: ½
1   Kjartansson Gudmundur IM   2428 - Noe Christopher IM   2530 ½ - ½
2   Thorfinnsson Bragi GM   2433 - Gibicar Danijel FM   2279 1 - 0
3   Sulypa Oleksandr GM   2487 - Gnichtel Gerd     2125 1 - 0
4   Petursson Margeir GM   2486 - Drzasga Michael     2042 1 - 0
5   Gunnarsson Arnar IM   2428 - Wambach Patrick     1958 1 - 0
6   Salama Omar     2254 - Sparwel Oliver     1940 1 - 0
                       
Round 2 - 2018/10/13                
  De Sprenger Echternach-En Passant2 : 4
1   Noe Christopher IM   2530 - Vedder Henk IM   2336 ½ - ½
2   Gibicar Danijel FM   2279 - Vedder Richard FM   2288 0 - 1
3   Gnichtel Gerd     2125 - Van Twillert Laurents     2117 ½ - ½
4   Wambach Patrick     1958 - Reichardt Robin     1993 0 - 1
5   Sparwel Oliver     1940 - Drent Sjoerd     2001 ½ - ½
6   Densing Gerd     1776 - Van Diermen Arie     1931 ½ - ½
                       
Round 3 - 2018/10/14                
  Nordkalotten-De Sprenger Echternach4½:1½
1   Jepson Christian IM   2413 - Noe Christopher IM   2530 1 - 0
2   Kristensen Kaare Hove FM   2347 - Gibicar Danijel FM   2279 ½ - ½
3   Sylvan Jacob FM   2336 - Gnichtel Gerd     2125 1 - 0
4   Hove Esben Kjems FM   2286 - Drzasga Michael     2042 1 - 0
5   Ejsing Esben     2154 - Sparwel Oliver     1940 ½ - ½
6   Noer Martin Stampe     1863 - Densing Gerd     1776 ½ - ½
                       
Round 4 - 2018/10/15                
  De Sprenger Echternach-Lazio Scacchi ASD3½:2½
1   Noe Christopher IM   2530 - Corvi Marco FM   2316 1 - 0
2   Gibicar Danijel FM   2279 - Marzano Carlo     2233 1 - 0
3   Gnichtel Gerd     2125 - Ramondino Renzo FM   2193 0 - 1
4   Drzasga Michael     2042 - Ferraro Pietro     1951 0 - 1
5   Wambach Patrick     1958 - Marino Danilo     1991 1 - 0
6   Densing Gerd     1776 - Prelati Maurizio     1889 ½ - ½
                       
Round 5 - 2018/10/16                
  Dardania-De Sprenger Echternach2½:3½
1   Salihu Sami     2182 - Noe Christopher IM   2530 0 - 1
2   Uruci Endrit     2177 - Gibicar Danijel FM   2279 0 - 1
3   Budima Armend     2202 - Gnichtel Gerd     2125 ½ - ½
4   Hamiti Gani FM   2149 - Drzasga Michael     2042 ½ - ½
5   Jashari Ardian FM   2113 - Wambach Patrick     1958 ½ - ½
6   Krasniqi Avni     1821 - Densing Gerd     1776 1 - 0
                       
Round 6 - 2018/10/17                
  De Sprenger Echternach-SK 19112 : 4
1   Noe Christopher IM   2530 - Elsness Frode IM   2450 1 - 0
2   Gibicar Danijel FM   2279 - Hansen Torbjorn Ringdal GM   2423 0 - 1
3   Gnichtel Gerd     2125 - Lovik Lasse Ostebo IM   2362 ½ - ½
4   Drzasga Michael     2042 - Ranaldi Lucas FM   2335 0 - 1
5   Wambach Patrick     1958 - Risting Eivind Olav FM   2299 ½ - ½
6   Densing Gerd     1776 - Storme Isak FM   2276 0 - 1
                       
Round 7 - 2018/10/18                
  De Sprenger Echternach-Bronshoj Skakforening4½:1½
1   Noe Christopher IM   2530 - Aabling-Thomsen Jakob IM   2388 1 - 0
2   Gibicar Danijel FM   2279 - Laursen Niels Norskov FM   2304 1 - 0
3   Gnichtel Gerd     2125 - Skousen Nikolai FM   2226 ½ - ½
4   Wambach Patrick     1958 - Andersen Soren Mikkel     2159 ½ - ½
5   Sparwel Oliver     1940 - Petersen Steen     2131 1 - 0
6   Densing Gerd     1776 - Christensen Esben     2017 ½ - ½
                     
Final Ranking after 7 Rounds        
            +    =    -   TB1   TB2   TB3 
1   Mednyi Vsadnik St.Petersburg RUS 7 6 0 1 12 229,5 30,5
2   AVE Novy Bor CZE 7 5 2 0 12 217,5 30,0
3   Molodezhka RUS 7 5 1 1 11 231,0 31,0
4   Obiettivo Risarcimento Padova ITA 7 4 3 0 11 228,0 29,0
5   Valerenga Sjakklubb NOR 7 5 1 1 11 219,5 26,0
6   Alkaloid MKD 7 5 1 1 11 219,0 30,0
7   Itaka SRB 7 5 0 2 10 184,0 27,0
8   CC Gambit Asseco SEE MKD 7 4 2 1 10 136,5 23,0
9   Odlar Yurdu AZE 7 4 1 2 9 209,0 30,5
10   Beer Sheva Chess Club ISR 7 4 1 2 9 176,5 26,5
11   Dunajska Streda SVK 7 4 1 2 9 157,5 22,5
12   Nordstrand Sjakklubb NOR 7 4 1 2 9 155,5 23,5
13   BSG NED 7 3 3 1 9 151,0 24,0
14   Schachgesellschaft Solingen GER 7 3 3 1 9 149,0 24,0
15   Schachfreunde Berlin 1903 GER 7 4 1 2 9 135,0 22,5
16   Eynatten BEL 7 4 1 2 9 130,5 21,0
17   DJK Aufwaerts Aachen GER 7 4 0 3 8 164,5 25,0
18   KGSRL BEL 7 3 2 2 8 160,0 22,0
19   SV Werder Bremen GER 7 3 2 2 8 147,5 23,0
20   Sloven Ruma SRB 7 3 2 2 8 147,0 26,0
21   Wood Green ENG 7 3 2 2 8 139,5 23,5
22   E.S. Thessalonikis GRE 7 3 2 2 8 138,0 22,0
23   Schachgesellschaft Zurich SUI 7 3 2 2 8 134,0 22,0
24   Team Viking SWE 7 4 0 3 8 133,0 22,5
25   Reykjavik Chess Club ISL 7 3 2 2 8 119,5 21,0
26   Echiquier Amaytois BEL 7 4 0 3 8 113,0 21,5
27   SK 1911 NOR 7 4 0 3 8 100,0 20,5
28   Chess Club Aatos FIN 7 4 0 3 8 95,5 19,0
29   SK Reval-Sport EST 7 3 1 3 7 132,5 21,0
30   Overtime LTU 7 3 1 3 7 130,5 21,5
31   KC Deloitte NED 7 2 3 2 7 126,5 20,5
32   Schachgesellschaft Winterthur SUI 7 3 1 3 7 110,0 21,0
33   Grantham Sharks ENG 7 3 1 3 7 103,0 21,0
34   SF Wirtzfeld BEL 7 3 1 3 7 99,0 21,5
35   Jetsmark DEN 7 3 1 3 7 81,0 17,5
36   Blackthorne Russia ENG 7 3 1 3 7 80,0 19,0
37   Rehovot Chess School ISR 7 3 0 4 6 112,5 22,0
38   Nordkalotten DEN 7 3 0 4 6 108,0 20,0
39   LSG Leiden NED 7 3 0 4 6 102,0 22,0
40   Dardania KOS 7 3 0 4 6 100,5 21,0
41   Partizan SRB 7 3 0 4 6 87,5 16,5
42   MuConsult Apeldoorn NED 7 3 0 4 6 84,0 18,0
43 De Sprenger EchternachLUX7304671,517,5
44   Viking Chess Club ISL 7 3 0 4 6 68,0 20,5
45   Chania Chess Academy GRE 7 3 0 4 6 61,0 17,5
46   White Rose ENG 7 2 1 4 5 97,0 19,5
47 Gambit BonnevoieLUX7214595,519,0
48   Bois-Colombes FRA 7 2 1 4 5 95,5 17,5
49   SK Comeon FIN 7 2 1 4 5 82,0 16,5
50   Dublin Chess Club IRL 7 2 1 4 5 53,5 14,5
51   En Passant NED 7 2 0 5 4 91,0 17,5
52   3Cs ENG 7 2 0 5 4 78,0 17,0
53   Hillerod Skakklub DEN 7 1 2 4 4 69,0 16,0
54   Drejtesia KOS 7 2 0 5 4 59,0 16,5
55 Cercle des Echecs DudelangeLUX7205448,014,5
56   Caissa Chania CC GRE 7 1 2 4 4 43,5 15,0
57   White Knights Chess Club WLS 7 1 1 5 3 58,0 15,5
58   Lazio Scacchi ASD ITA 7 1 1 5 3 56,0 17,0
59   Bronshoj Skakforening DEN 7 1 1 5 3 45,0 16,5
60   Ballinasloe IRL 7 0 2 5 2 52,5 12,0
61   St Benildus IRL 7 0 1 6 1 38,0 9,5
Posted by Pierre Tuesday, October 30, 2018 4:28:00 PM